SCADA Nedir?

SCADA terimi “Supervisory Control And Data Acquisition kelimelerinin bas harflerinden olusturulmustur. Türkçe’ye “ Danismali Kontrol ve Veri Toplama Sistemi “ veya “Uzaktan Kontrol ve Gözleme Sistemi “olarak çevrilebilir. Kisaca bilgisayarlardan, haberlesme aletlerinden, algilayicilardan veya diger aygitlardan olusturulmus denetlenebilen ve kontrol edilen bir sistemin genel adidir. En genel olarak enerji scadasi (Elektrik-Su-Dogalgaz) ve proses scadasi (fabrika-tesis otomasyonu) olarak ikiye ayrilir.

Bilgisayar ve iletisim teknolojilerindeki son gelismeler ve bunlarla ilgili cihazlardaki maliyet düsüsleri, elektrik dagitim sistemlerinin otomasyonunu teknik ve ekonomik olarak yapilabilir hale gelmistir. Örnegin dagitim ve su otomasyonu ile sebekenin uzaktan izlenmesi ve hizli ve etkin bir sekilde kontrolünü saglanir ve sonuçta daha güvenilir, sürekli ve kaliteli elektrik enerjisi ve su beslemesi olasi duruma gelir. Sistem bilgileri arsivlenebilir ve istatistiki raporlar ile en etkin ve ekonomik isletme yönetimi saglanir.

Süreçler için gözetleyici denetim ve veri toplama işlemlerini yapan sistemler için kullanılan SCADA sistemleri, fabrikadaki süreçlerin (hammadde, üretim ve mamul madde takibi vb.) denetiminde kullanılan çesitli araçlarla (RTU, PLC vb.) birlikte fabrikanın üretim kontrolü ve takibine yönelik bir alt yapı oluştururlar. Bu alt yapının imkan verdiği ölçüde üretim kaynakları planlaması (MRPII) ve işletme kaynakları planlama (ERP) sistemleriyle gerekli bağlaşımlar kurularak ideal bir yapıya erişilebilir. Amaç en düşük maliyetle, daha kaliteli ve daha çok üretmek için gerekli yapıyı kurmaktır. İşletmedeki tesislerden en yüksek verimlilikle yararlanmak, yöneticilerin işletmeye ve üretim bilgilerine tam olarak hakim olmasıyla sağlanabilir. SCADA yazılım paketleri endüstriyel tesislerde alt yapı yazılım görevini üstlenmeli ve fabrika içi ile dışındaki ağlara bağlanarak şirketin bütün katmanlarının uyum içerisinde çalısmasına imkan verir. SCADA işletme genelinde herkese, her zaman erişebilecekleri, gerçek zamanlı ve ayrıntılı bilgiyi sağlar.

SCADA sistemi, işleme tesislerinde, gaz, yağ, kimyasal madde ve su boru hatlarında pompaların, valflerin ve akış ölçüm ekipmanlarının işletilmesinde, kilometrelerce uzunluktaki elektrik aktarım hatlarındaki açma kapama düğmelerinin kontrolü ve hatlardaki ani yük değişimlerinin dengelenmesi gibi çok farklı alanlarda kullanılabilmektedir.

Tüm tesis ve işletmeler SCADA sistemini kurmaya baslamışlardır; giderekte daha fazla ivme kazanacaktır.

"Kusursuz Teknoloji"