Barkod Okuma ve Karşılaştırma


Barkod Nedir?

Barkod, ürünlerle ilgili teknik bilgilerin kodlanarak bilgisayar ya da bilgi işlem sistemleri ve cihazları tarafından çözülen ve okunan simgelerdir. Buna ticari ürünlerin alfabesi de diyebiliriz. Aldığımız ve kullandığımız ürünlerin üstünde paket, ambalaj ya da kaplarında görülen ve farklı kalınlıklardan oluşan yan yana sıralanmış siyah çizgileri kısaca "barkod" olarak adlandırıyoruz. Bu barkod sistemi sayesinde ürün teknik bilgileri kolayca bilgi işlem veritabanlarına aktarılabilmekte ve ürün bilgilerine anında erişilebilmektedir.

Barkod türleri nelerdir?

Barkod türleri ya da barkod sistemi dilleri oldukça fazladır. Örneğin halihazırda dünya üzerinde şuan kullanılan 255 barkod türü bulunmaktadır. Firmalarin uygulayacakları barkod seçimi oldukça önemlidir bu yüzden. Barkod seçimi yapılırken, verinin büyüklüğü ve şekli, veri yoğunluğu ve güvenlik gibi ögeler dikkate alinmalidir.

Barkod sistemi faydaları nelerdir ?

Barkod sistemi temelde 2 fayda sağlar, bunlar doğru, hatasız bilgi elde etme ve bilgi erisim hizi. Yapilan istatistiki analizlerde barkod okuyucular arasinda hata orani 3 milyonda bir olarak olculmustur. Barkod okuyucular optik sistemleri ile algiladigi veri girisi ve kontrolunde, diger takip sistemlerinden 16 kat daha hizlidir. Ozellikle alisveris merkezleri, depolar, marketler gibi yuksek hacimli is ortamlarinda hatasiz ve hizli veri takibinde buyuk avantaj saglamaktadir.

Barkod neden gereklidir?

Gunumuz ticari yasami buyuk oranda otomasyona gecmistir. Otomasyon sureci ise klasIk veri takibi yontemleri ile yonetilmeyecek kadar karisIktir. Bu nedenle elektronik otomasyon sistemleri icin uyarlanmis bir kod sistemine yani "alfabeye" ihtiyac vardir. Bu alfabeyi olusturan barkod sistemi uretim ve pazarlama dunyasinin otomasyon dilidir. Dis ticari baglantilarin yogun oldugu is hacminin yuksekligi nedeniyle, ayrica urunlerin yurtici piyasada tutundurulmasi ve takibi ve yurtdisina ihrac edilebilmesi, barkod sistemi sayesinde gerceklestirebilmektedir. Barkod ic pazarda toptancilardan perakendecilere ve oradan da tuketicilere dogru akan arz surecinde, buyuk bir hiz ve kontrol saglar. Dahasi barkod kullanimi bir sarttir. Barkod sahibi olmayan urunlerin, ulusal ve uluslararasi pazarlara cikmasi olanaksizdir.

Barkod nerelerde kullanilir?

Uretim, sevkiyat, depolama ve dagitim, perakende satis islemleri, malzeme takibi, kalite kontrol, personel devam kontrol, demirbaslarin izlemesi, dokuman yonetimi, saglik, bilgi depolama, elektronik ticaret, degerli evraklarin izlenmesi, garanti uygulamalari, servis hizmetleri, park ve otoyollar, posta hizmetleri, elektrik, su, dogal gaz ve telefon vezneleri, ihracat islemleri vs. gibi bircok ticari ya da ticari olmayan alan ve hizmette kullanilmaktadir.

"Kusursuz Teknoloji"